Březen 2010

Beholder

27. března 2010 v 21:17 | sir Petr |  Rasy
Má podobu velké levitující koule masa s velkými ústy, jedním centrálním okem a mnoha menšími očními stopkami na vrchu v nichž je která využívá pro svou smrtící magii.
Beholdeři jsou vysoce inteligetní, zlí, ovládají mocnou magii a komunikují telepaticky. Uctívají Velkou matku, bohyni kouzel, plodnosti a tyranie. Jejich typickým prostředím je podzemí,například obývají Podtemno a bojují s drowy a illithidy. Spřízněno je s nim mnoho druhů jež patří k beholderům jen zčásti jako jsou oči hlubin, gauthové a matky úlu.

Lolth

27. března 2010 v 9:07 | sir Petr |  Postavy
Lolth (Lloth v drowském dialektu) je vůdčí bohyně drowů. Je známa také jako Pavoučí královna a Královna jam démonických pavučin.
Lolth je démoní královna či lord a bohyně uctívaná drowy (některé mýty tvrdí že byla původně bohyní jež se později přeměnila v démona). Promítá svou hrozivou moc a velkou krutost do vášně pro arachnidy. Jako bohyně temnoty, drowů, zla a pavouků (a vrahů a chaosu ve Ztracených říších) formuje drowskou společnost kde přežije jen ten nejsilnější.
Lolth je chaoticky zlá středně silná mocnost, její symbolem je černý pavouk s hlavou drowské ženy visící na pavučině. Má dvě formy vzhledu, drowskou a arachnidskou. V drowské formě je Pavoučí královna velmi krásná žena, někdy pokrytá pavouky. V arachnidské formě má podobu velké černé vdovy s hlavou drowí ženy nebo člověka s pavoučíma očima. Někdy má místo pavoučích nohou lidské paže.
Lolth sídlí Jamách démonických pavučin, temné králoství v podobě jedné velké pavučiny kde jí slouží zástupy mocncýh mystických otroků. Její rezidence v této říši je pohyblivá železná pevnost ve tvaru pavouka.
Lolth je zapřísáhlým nepřítelem Corellona Larethiana a jeho panteonu Seldarine, také je rivalkou různých démoních lordů Abyssu, především Zuggtmoyi, démonické paní hub. Je také vůdkyní takzvaného Temného Seldarine do kterého patří mimo ní dobrá bohyně drowů Eilistraee, bůh slizu Ghaunadaur, bůh zlodějů Vhaeraun, bohyně otroctví a nemrtvých Kiaransalee a mrtvý bůh válečníků Selvetarm. Vztahy mezi bohy tohoto panteonu jsou však většinou nepřátelské.

Podtemno

26. března 2010 v 6:25 | sir Petr |  Místa
Podtemno nebo také Temné říše (v originále Underdark) je podzemní síť jeskyní a tunelů ležící pod světem Ztracené říše.
K nejtypičtějším obyvatelům Podtemna patří drowové (temní elfové), duergaři (šedí nebo také temní trpaslíci), svirfneblinové (hlubinní gnómové), rybí lidé kuo-toa a různá monstra jako illithidé a beholdeři. Kvůli zmiňovaným bytostem je Podtemno extrémně nebezpečné, naprostá většina obyvatel totiž tíhne ke zlu. Navíc lze zde těžko získat jídlo, většina místních rostlin je jedovatá a neexistují tu žádná přirozené zdroje světla, proto je většina místních vybavena nočním viděním.
V Podtemnu neexistují žádné větší státní celky, maximálně městké státy z nichž k nejvýznamnějším patří nejstarší drowské město Menzoberranzan, taktéž drowské město Ched Nasad nebo trpasličí sídlo Mitrilová hala.


Drowové

19. března 2010 v 16:51 | sir Petr |  Rasy
Drowové narozdíl od ostatních elfích ras žijí pod zemí. Mají obsidiánově temnou kůži, bílé či stříbrné vlasy a rudé, vzácně také fialové či žluté oči a u některých žen byly viděny i růžové(často u těch nejkrutějších). Ženy jsou silnější a větší než muži. Drowové jsou vysoce inteligentní a obratní, ovšem stejně jako jejich příbuzní z povrchu křehcí a štíhlí. Nesnášejí sluneční světlo a jejich zrak je přizpůsoben temnotě, takže prostřednictvím infravidění jsou schopni vidět i v úplné tmě. Jsou částečně odolní vůči magii a mají některé vrozené magické vlastnosti. Muži bývají bojovníky nebo čaroději, o kněžské povolání se mohou ucházet jen ženy.
Drowové žijí v matriarchátu. Jejich společnost je krutá, intrikánská a otrokářská. Vyrabějí mocné zbraně z kovu zvaný adamantit, jež se však na slunečním světle rozpadají. Většina drowů uctívá zlou pavoučí bohyni Lolth, někteří však věří v boha slizu Vhaerauna či dokonce dobrou bohyni drowů Eilistraee. Mezi podobné bytosti patří takzvaní drideři (do češtiny se překládá také jako drovouci) napůl drowové, napůl pavouci - původně drowové potrestaní Lolth za svou neposlušnost.
Ze světů Dungeons & Dragons jsou nejtypičtější pro Ztracené říše kde obývají Podtemno. Jejich přirozenost je způsobena prokletím od bohů elfského panteonu zvaného Seldarine.

Drizzt Do'Urden

19. března 2010 v 16:19 | sir Petr |  Postavy
Drizzt je drow (temný elf), příslušník rodu Do'Urden, který vyniká tím, že na rozdíl od ostatních příslušníků své rasy (snad až na jeho otce Zaknafeina) velmi dbá na svůj kodex cti a snaží se odloučit od zvrhlých zvyků svého druhu, kterými je z těchto důvodů nepochopen a zavrhován. Je také znamenitým bojovníkem a měl po Zaknafeinovi nastoupit na místo bojového mistra rodu
Rodina:
Otec - oficiálně je jím Rizzen ale každý ví že je to Zaknafein Do'Urden
Matka - Matrona rodu Do'Urden Zlovůle
Bratři:
Nalfein Do'Urden - první syn rodu; při Drizztově narození byl zavražděn Dininem
Dinin Do'Urden - druhý syn rodu
Sestry:
Maya Do'Urden - nejmladší dcera Matrony Zlovůle
Vierna Do'Urden - druhá nejmladší dcera Matrony Zlovůle; vychovávala Drizzta
Briza Do'Urden - nejstarší a nejoblíbenější dcera Matrony Zlovůle

File:Drizzt.png

Maztica III - Opeřený Drak

7. března 2010 v 18:22 | sir Petr |  Knihy

Překladatel: Dagmar Krafková

Obálka: Fred Fields

Rok vydání: 1997

Poslední naděje skutečného světa! Nejkrásnější a nejmocnější město Mazticy leží v troskách..., a na zemi sestoupí morová metla úděsných nestvůr.
Z popele zkázy se zrodí trvalé spojenectví. Legionáři a zdejší válečníci společně zoufale bojují, aby zastavili chaotické krveprolévání.
Jediná naděje na vítězství vyžaduje pomoc, která leží za hranicemi Zapomenutých říší..., tkví v proroctví předaném Erixitl z Palulu: Quotal, nesmrtelný Opeřený Drak, se do Mazticy vrátí, aby v poslední bitvě zápasil se silami zla.
Ale Ten Opeřený možná nepřijde včas...

Zakončení trilogie Maztica.

Maztica II - Zmijí ruka

7. března 2010 v 18:17 | sir Petr |  Knihy

Překladatel: Dagmar Krafková

Obálka: Fred Fields

Rok vydání: 1996

 
Totální zkáza! Erixitl, bývalá otrokyně, a legionář Halloran uniknou z vln katastrofy, která zmítá Mazticou. Pro boha války je chaos hostinou, zatímco zoufalé milence ohrožují nepřátelé ze všech stran.
Každý z nich je konečně nucen učinit volbu historického významu a hlubokého osobního citu. Sami bohové se probouzejí a na obzoru číhá zkáza neuvěřitelně bohatého maztického kontinentu.
Erix však v sobě nese zoufalé tajemství a v tom tajemství se skrývá naděje, že Maztica snad přežije...

Maztica I - Železný Helm

7. března 2010 v 18:05 | sir Petr |  Knihy
Překladatel: Dagmar Krafková
Obálka: Fred Fields
Rok vydání: 1996
V koutech světa, které jsou velmi vzdálené od známých Zapomenutých říší, se nalézá exotický kontinent Mazticy. Tam se mladá otrokyně, Erix, dozví o mocném osudu, jenž na ni bohové vložili. V té době se za mořem připravuje osudná výzkumná výprava.
Výzkumníci, legie zkušených žoldnéřů, se plaví na západ, aby objevili národy primitivní krutosti smíšené s vysokou kulturou; s brutálními krvežíznivými bohy a bohatými poklady. Pod praporem jejich bdělého boha, Helma, si legie první z těchto zemí podrobí.
Erix vidí svou zemi napadenou cizinci, známý svět se kolem ní hroutí a její děsivý osud se začíná neúprosně naplňovat...

Moonshae III - Temná studna

4. března 2010 v 18:01 | sir Petr |  Knihy

Překladatel: Lenka Stehlíková

Obálka: Jeff Easley

Rok vydání: 1995

Vrcholné střetnutí dobra a zla... V sázce je další existence ostrovů Moonshae.
Tristan Kendrick, čerstvě korunovaný král Ffolků, musí utužit alianci mezi rozdílnými národy žijícími na Ostrovech. Druidka Robyn musí čelit zlu, které zamořilo samotnou zemi. A společně se musí rozhodnout, jestli se postaví vstříc budoucnosti jako král a královna - nebo jako vzájemní nepřátelé oddělení navždy díky selhání a nedůvěře.

Moonshae II - Černí čarodějové

4. března 2010 v 17:50 | sir Petr |  Knihy

Překladatel: Dagmar Krafková

Obálka: Keith Parkinson

Rok vydání: 1995

Nad ostrovy Moonshae se opět vznáší stín zla a hrozba návratu nadpřirozených příšerných sil.
Rada temných čarodějů si podrobila vůli Vznešeného krále. Armáda zrůd a zombií vedená Baalem, nejvyšším božstvem smrti a zmaru, ohrožuje mírumilovné Ffolky, zatímco na trůn nastupuje loutkový král...
V téže době mladá druidka Robyn zápolí se svými nově nabytými schopnostmi a princ Tristan Kendrick usiluje o naplnění svého dědického práva. Musí se spojit s dětmi Bohyně a střetnout se s obávanými Černými čaroději. Tento souboj zpečetí osud ostrovů Moonshae.

Moonshae I - Bestie na Moonshae

4. března 2010 v 17:45 | sir Petr |  Knihy

Překladatel: Karel Malčík

Obálka: Keith Parkinson

Rok vydání: 1995

Na straně Zla: nelítostná armáda obřích firbolgů, příšerní Krvaví jezdci a pekelné ztělesnění Bestie, úděsný Kazgoroth.
Na straně Dobra: podivná aliance půlčíků a trpaslíků, bardů a druidů, sester rytířů a mocných dětí bohyně Zeměmatky - Jednorožec, Leviatana a Smečky.
Jen Tristan Kendrick, uchazeč o dědictví Velkých rytířů, je schopen sjednotit rozmanitá plemena a bytosti obývající Moonshaeské ostrovy a zastavit šířící se temnotu...


Ztracená království

2. března 2010 v 17:59 | sir Petr
Forgotten Realms (Ztracená království) je jedním z nejznámějších světů Dungeons & Dragons.
Mladý Ed Greenwood psal články o světě Forgotten Realms pro Dragon Magazine. TSR se později tento svět hodně zalíbil a nakonec ho v roce 1987 vydal jako samostatný campaign setting. Forgotten Realms se stal jedním z nejrozsáhlejších fantasy světů ke hře Dungeons and Dragons. Forgotten Realms se nacházejí na planěte Abeir-Toril, na které žijí spolu lidé, elfové, draci, trpaslíci, goblini, orcové a další rasy. Celý svět se podobá naší planetě Zemi v 15. století.
Největší část dobrodružství se odehrává na kontinentě zvaném Faerûn (západní část kontinentu), kde se nacházejí ta nejrozmanitější království. Na východní části téhož kontinentu, na kterém se nachází Faerûn, nalezneme svět zvaný Kara-Tur. Tento svět se podobá středověké Asii. Dále na západ od Faerûn se nachází uprostřed oceánů kontinent Maztica, který se podobá původní Americe. Dalším poměrně velkým kontinentem je Zakhara, nacházející se jižně od Faerûn. Tento svět se skládá z velkého množství ostrůvků. Je to svět pirátů a džinů.
Zdroj: Wikipedia


Start

2. března 2010 v 17:02 | sir Petr
3
2
1
zkouška...